Schindlerův seznam

29. listopadu 2006 v 23:27 | Ivusha |  Viděno, slyšeno, čteno
Dneska jsem si po dlouhé době pustila film Schindlerův seznam. Musím říct, že pokaždé, když tenhle snímek shlédnu, tak mi naskakuje husí kůže, dojímá mě to a většinou si i pobrečím, a to se mi stává u hoooodně malého procenta filmů=o)
Schindlerův seznam je film o etice, o životě a o smrti. Jímá mě pocit hrůzy, že se tohle někdy stalo... A vlastně to není ani tak dávno.
Celé se to točí okolo Oskara Schindlera - povrchního obchodníka, který se snaží co nejvíc "vytřískat" z tragédie, která postihla Evropu na přelomu 30. a 40. let- 2. světové války. V Krakově levně získá továrnu a začne najímat Židy, zprvu ho zajímá jen zisk, ale posléze začne hájit "svoje" Židy, brání je a ochraňuje. Například v roce 1944 zorganizuje přesun asi 1200 svých dělníků do nové továrny na munici v Brněnci. Díky chybě v papírování se ovšem někteří dostanou do Osvětimi, odkud je, jak je jeho zvykem, úplatky dostane pryč.

Z celého filmu na mě dýchá bezvýchodnost a bezmoc. Jedna z nejsilnějších scén celého filmu je asi likvidace Krakovského ghetta. Celý film je černobílý a jen občas je něco zkolorováno a zrovna v této scéně ulicemi pobíhá malé, tak čtyřleté, děvčátko v červeném kabátku. Kolem ní se vraždí, ale jí si nikdo nevšímá, ona jen běží a hledá úkryt, který nakonec nalezne. Ta scéna se dostává do jiného rozměru, když se v druhé polovině filmu odehrává "likvidace mrtvol". Zmíněné děvčátko vezou na káře, stále má na sobě ten červený kabátek...
Za nejsilnější se ovšem dá považovat naprostý závěr filmu, kdy se skuteční Schindlerovi Židé spolu s jejich hereckými protějšky schází v Jeruzalémě u jeho hrobu a pokládají kameny na jeho náhrobek.

Celý film je tedy inspirován skutečnou událostí, kterou do své knihy sepsal Thomas Keneally, a v roce 1993 jej natočil Steven Spielberg, který je sám židovského původu. Dostal za něj svého prvního režisérského Oscara a co víc, z výtěžku z filmu si nevzal ani halíř.

Oskar Schindler byl oceněn titulem "Spravedlivý mezi národy" a v Aleji spravedlivých tak zasadil svůj strom. Zemřel v roce 1974 v Hildesheimu v Německu, ale (jak už bylo zmíněno) je pohřben na římsko-katolickém hřbitově na hoře Sion v Jeruzalémě.

Je to jeden z mých oblíbených filmů a rozhodně stojí za vidění, tak jestli jste ho ještě neviděli, tak směle do toho=o)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Issabellkaa Issabellkaa | E-mail | Web | 30. března 2008 v 11:35 | Reagovat

máš ho na cd.. nebo to e originálka... marně se to totiž snažím sehnat ale kde n ic tu nic...

2 Ivusha Ivusha | 31. března 2008 v 21:18 | Reagovat

Jj, mám ho na cdčku;o)) Sice je to mizerná kvalita, ale alespoň něco=p

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama